Projekto „Praeitis kuria ateitį – lygių teisių kaimynai“ uždarymas

2024-02-05
Filomena Petkevič
image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image

Mūsų išvyka prasidėjo pasivaikščiojimu po Čenstakavą. Gidas ir istorikas Juliuš Sentovski parodė mums Rotušę, kurioje galėjome apžiūrėti nuostabią parodą, skirtą miestui ir jo istorijai. Vėliau, eidami Švenčiausios Mergelės Marijos prospektu, užsukome į Čenstakavos arkikatedrą, kurioje klausėmės nuostabių gido pasakojimų apie šios šventovės įkūrimą. Kupini džiaugsmo ir naujų patirčių, grįžome į viešbutį.

Antrą išvykos dieną pradėjome nuo istorinės parodos „Trys tautos, viena istorija" apžiūros. Antrojo pasaulinio karo metu žydų kilmės Lietuvos, Lenkijos ir Latvijos gyventojai išgyveno holokaustą. Būtent jų istorijos, vietovės ir veikėjai buvo šioje parodoje pavaizduoti. Baisu buvo ne tik skaityti tekstus ir apžiūrinėti nuotraukas, bet net įsivaizduoti, ką išgyvendavo žmonės šio baisaus laikotarpio metu. Antros dienos pabaigoje nuvykome į Boulingo alėją. Dvi valandas visi kartu įdomiai ir smagiai praleidome laiką.

Sausio 22 dieną turėjome galimybę pamatyti filmą „Pasakojimas apie meilę“. Filme buvo pristatyta įsimylėjėlių istorija, kurios pagrindinis veikėjas Bogdanas buvo lenkas, o jo mergina Kristina – žydė. Šioje istorijoje abu turėjo atlaikyti vokiečių represijas prieš žydų tautą. Taip pat turėjome galimybę susitikti su Jastrzębskio dukra, kuri teikia „Tautų teisuolio medalį”. Jis įteikiamas tiems, kurie gelbėjo žydus per Holokaustą. Grzegorz Basiński – istorikas, papasakojęs mums apie pagrindinę šio romano mintį, kad meilė ir tolerancija yra vieninteliai dalykai, galėję išgelbėti tautą ir žmonių gyvenimą Antrojo pasaulinio karo metu.       

Sausio 23 dieną vyko kūrybinės dirbtuvės, kurių metu jaunimas iš Čenstakavos pristatė dalį savo sukurto spektaklio apie žydų tautos likimą, mūsų gimnazijos mokiniai – spektaklį „Lenkijos teismas“, o jaunimas iš Latvijos parodė liaudies šokį.

Po vizito Čenstakavos Adomo Mickevičiaus licėjuje išvykome į kitą mokyklą, kur dalyvavome kūrybinėse dirbtuvėse. Jų metu buvome supažindinti su Irit Amiel – žydų kilmės lenkų rašytojos – gyvenimu ir kūryba. Renginio pabaigoje turėjome galimybę paragauti žydiškų patiekalų.

Paskutinę išvykos dieną visi mokiniai dalyvavo projekto „Praeitis kuria ateitį“ apibendrinamoje konferencijoje, vykusioje Čenstakavos miesto rotušėje. Po Čenstakavos miesto rotušės Švietimo skyriaus vedėjo Rafalo Piotrkovskio ir istoriko Gžegožo Basinskio prakalbos mokyklų atstovai pristatė savo veiklą, susijusią su dalyvavimu projekte. Konferencija pasibaigė mokinių Izabelės, Norberto ir Jagodos atlikta daina „Žmogaus laimė”.

Projekto dalyviai